Strona główna   Aktualności   Nauczyciele   Uczniowie   Osiągnięcia uczniów   Zuchy  Fotki

 

 

Z ŻYCIA DRUŻYNY ZUCHOWEJ
 

 

WYDARZENIA Z ROKU SZKOLNEGO 2015/ 2016

 

WYDARZENIA Z ROKU SZKOLNEGO 2014/ 2015

 


 

WYDARZENIA Z ROKU SZKOLNEGO 2013/ 2014

 

 

WYDARZENIA Z ROKU SZKOLNEGO 2012/ 2013

 

 

11 LISTOPADA

Nasze drużyny harcerska i zuchowa brały udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

phm D. Modrzejewska [zobacz fotki]

 

1 LISTOPADA

 

1 listopada 2011r. pełniliśmy wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Razem z nami byli harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 2 i z drużyny przy parafii NNMP w Lubsku.

W jesiennym słońcu dumnie wartę pełnili: Karolina Samonek (przyboczna), Klaudia Gapska, Lidia Hirsh, Tomasz Niedzielski, Olaf Songin phm D. Modrzejewska [zobacz fotki]

phm D. Modrzejewska

 

3 MAJA

Nasze drużyny harcerska i zuchowa brały udział w miejskich obchodach Święta Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczął apel  na placu przed ratuszem. Następnie była msza święta w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Lubsku i uroczyste złożenie kwiatów pod obeliskiem. Szkoda tylko, że pogoda była raczej jesienna.
phm D. Modrzejewska
[zobacz fotki]

 

 

 

Harcerska Wigilia

   

21 XII 2010r. nasze drużyny brały udział w harcerskiej wigilii w Żarach. Była ona zorganizowana przez komendanta Hufca Żary. Oprócz nas były tam inne drużyny, władze harcerskie, kapelan, zaproszeni goście oraz wadze miasta i powiatu. Podczas wigilii zapaliliśmy Betlejemskie Światełko Pokoju, które przywieźliśmy do Lubska. [zobacz fotki]

 

11 listopada 2010r. w Lubsku

 

    11 listopada przypada Święto Niepodległości Polski. Jednym z głównych założeń harcerstwa jest patriotyzm.

W tak ważnym dla Polaków dniu, harcerze i zuchy z naszej szkoły, brały udział w miejskich obchodach tego święta. Na placu przed ratuszem miejskim odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt i przemarsz do kościoła mariackiego na mszę świętą. Następnie ulicami naszego miast przeszliśmy pod obelisk ku czci poległych o odzyskanie niepodległości. Wystawiona została honorowa warta. Przedstawiciele harcerzy z Lubska złożyli kwiaty.

W uroczystościach brała udział kompania wojska polskiego, co czyniło je jeszcze bardziej podniosłymi.

Na zakończenie w LDK zaprezentowano część artystyczną. [zobacz fotki]

 

Phm Danuta Modrzejewska GUMISIE

 

WARTA

Jak co roku, 1 listopada, harcerze i zuchy pełniły wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza i obelisku poświęconym Sybirakom. Dla wszystkich było to wielkie wyróżnienie. Honorową wartę pełnili: Oskar Graczyk, Adrian Brzeziński, Dawid Gapski, Klaudia Gapska, Zuzia Wolak, Natalia Wolak i Karola Samonek. [zobacz fotki]

dh D. Modrzejewska

 

 

HARCERSTWO I PATRIOTYZM

    Harcerstwo i patriotyzm to dwa nierozerwalne pojęcia. Świadczy o tym historia Polski. Można przytoczyć liczne przykłady i fakty (walka harcerzy w czasie II wojny światowej, liczne inicjatywy związane z odbudową kraju, akcje, uroczystości…).

W obecnych czasach harcerze aktywnie w życiu kraju. W związku ze stuleciem harcerstwa podejmowane są liczne inicjatywy.

5 V 2010r. harcerze i zuchy ze Szkoły Podstawowej nr 3  Lubsku wspólnie z członkami koła recytatorskiego przygotowali apel szkolny pt. HARCERSTWO I PATRIOTYZM.

Zaprezentowane zostały wiersze, piosenki patriotyczne i harcerskie oraz historia harcerstwa polskiego i szkolnego. Wspomniano dawnych działaczy ZHP.

Jednocześnie na holu szkolnym zaprezentowane zostały wystawy pt. ,,100- lecie harcerstwa” i ,,Dawnych wspomnień czar”.

Z dużym zainteresowaniem spotkali się harcerze ubrani w mundury.

Wszystko to świadczy, że wartości harcerskie są ponadczasowe. [zobacz fotki]

Opracowała D. Modrzejewska

 

Opieka nad ptakami

W bieżącym roku szkolnym zuchy i harcerze opiekują się ptakami, które zimują w naszym kraju. Wspólnie z rodzicami wykonaliśmy karmniki. systematycznie dokarmiamy ptaki, bo wiemy jak ciężka dla nich jest zima. Wokół szkoły, na gałęziach drzew, rozwiesiliśmy słoninkę. Zdobyliśmy sprawność ptasiego opiekuna.

Betlejemskie Światełko Pokoju

21 grudnia 2009r. uczestniczyliśmy w wigilii harcerskiej zorganizowanej przez komendanta hufca- hm. Mirosława Zengiela.
Przywieźliśmy również do naszego miasta BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU, które później zanieśliśmy do kościołów.

Świbna - biwak - czerwiec 09

Białków - biwak - czerwiec 09

Biwak w Świbnej

W dniach 20- 22 marca 2009r. grupa harcersko- zuchowa brała udział w wiosennym biwaku w Świbnej. Oprócz nas były tam inne drużyny harcerskie i zuchowe należące do Hufca Żary. Każda drużyna stanowiła patrol, który był oceniany przez cały biwak.  W piątek po kolacji odbył się bieg po lesie tzw. ,,Świetlik". W sobotę uczestniczyliśmy w biegu patrolowym, gdzie musieliśmy wykazać się współpracą w grupie, spostrzegawczością, znajomością szyfrów harcerskich oraz dobrą kondycją. Po południu w sali kominkowej były gry i zabawy oraz konkurs na wiosenne przebranie.  Wraz z naszymi Marzannami udaliśmy się nad rzekę, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Każda Marzanna była oceniona wg. wrażenia estetycznego, udzielonego wywiadu, łatwości palenia oraz za piękny lot do wody. Wieczorem zebraliśmy się przy ognisku. Wspólnie śpiewaliśmy i pląsaliśmy. arcerze starsi później poszli na grę terenową do lasu, a my jeszcze długo bawiliśmy się w sali kominkowej. Ocenie podlegały również zadania przedbiwakowe: wykonanie Marzanny, kroniki, jednolity strój, posiadanie apteczki, śpiew, okrzyki.

Jak zwykle czas minął bardzo szybko i pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować letni biwak w Świbnej.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW ZA POMOC W TRANSPORCIE !!!
Opiekunami biwaku byli: L. Kowalska,  D. Modrzejewska i A. Drąg [zobacz fotki]
                                                                                                                                                                    D. Modrzejewska

 

 

Chorągwiana Odznaka Zucha

 

Nasze zuchy zdobyły Chorągwianą Odznakę Zucha. W poprzednim roku szkolnym wykonywały zadania. Następnie drużynowa napisała rapory i wysłała do Komendy Chorągwi. Podczas przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Zuchy otrzymały komplet klocków. Podczas zbiórki wspaniale się nim bawiły. Mają jrszce jedną rzecz, która ich łączy.

dh Danuta Modrzejewska


 

 

 

PRZEKAZANIE  BETLEJEMSKIEGO  ŚWIATEŁKA  POKOJU

 

18 XII 2008r. zuchy i harcerze uczestniczyli w Zielonej Górze w przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju. Łącznie na tą uroczystość z naszej szkoły pojechało 19 osób, w tym trzech instruktorów: Lidia Kowalska, Danuta Modrzejewska i Arkadiusz Drąg. W uroczystości brali udział zuchy, harcerze i instruktorzy z całej Chorągwi. Obecne były poczty sztandarowe. Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju nastąpiło podczas mszy świętej w kościele Zbawiciela. Zostało ono wprowadzone uroczyście przez delegacje harcerzy. Następnie każda delegacja odpalała światełko, aby przekazać je do swoich miejscowości.

Uświetnieniem był występ chóru, który zaśpiewał piękne kolędy.

Po mszy udaliśmy się do pobliskiego gimnazjum na słodki poczęstunek.

Na koniec odbył się apel. Zuchy z naszej szkoły otrzymały na nim CHORĄGWIANĄ ODZNAKĘ ZUCHA.

Betlejemskie Światełko Pokoju zostało uroczyście wniesione do kościoła NNMP w Lubsku i przekazane księdzu Marianowi Bumbulowi.

Strażniczką Betlejemskiego Światełka Pokoju była Agnieszka Kowalska.

dh Danuta Modrzejewska

 

FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ I TURYSTYCZNEJ

28 i 29 XI 2008r. w Lubsku odbył się PIERWSZY  FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ I TURYSTYCZNEJ. Udział w nim wzięli harcerze i zuchy z naszej szkoły. Zaśpiewali oni trzy piosenki, które bardzo się spodobały festiwalowej publiczności. Na gitarze grał druh Arek. Nasz zespół zajął II miejsce. [zobacz fotki]
 

WARTA

1 listopada 2008 r. wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza pełniły: Karolina Samonek i Agnieszka Kowalska [zobacz fotki]
 

 

SPOTKANIE Z MYŚLIWYM

21 kwietnia 2008 r. zuchy i harcerze spotkały się z myśliwym z Koła Łowieckiego RYŚ- p. Markiem Buszem. Towarzyszył mu jego wierny kompan pies Haker. Mogliśmy dowiedzieć się wielu cennych informacji związanych z pracą koła myśliwskiego, przyrodą i ekologią. Nie obyło się bez zadawania pytań. Dzieci interesowało wiele spraw, ale najwięcej pytano o sprawy związane z psem.
Wizyta naszego gościa odbyła się w Tygodniu Ziemi obchodzonym w naszej szkole, jak również podczas zdobywania sprawności Przyjaciel Zwierząt. [zobacz fotki]

 

SPOTKANIE Z ALPINISTĄ

18 marca 2008 r. w auli LO w Lubsku odbyło się kolejne spotkanie zuchów i harcerzy z alpinistą- Romanem Przybylskim.  Opowiadał nam o swojej kolejnej wyprawie i pokazywał sprzęt, jakiego używają podczas wypraw. Wielkim zainteresowaniem cieszył się film z wyprawy. Spotkanie było zorganizowane przez druhnę Ewę Koszalik- drużynową zaprzyjaźnionej drużyny DREPTAKI z LO.
Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Do tradycji harcerskich należy Święto Pieczonego Ziemniaka.

Pomni tej tradycji, zuchy i harcerze z naszej szkoły oraz drużyna harcerska ,,Dreptaki" z LO, pojechaliśmy 27 X 2007r do Chocicza.

Spotkaliśmy się na placu przed miejscową świetlicą, gdzie powitała nas pani sołtys- Anna Korżel.

Rozpalono ognisko, a nasza gospodyni oprowadziła nas po terenie z dumą pokazując odnowioną świetlicę.

Rozpoczęły się śpiewy i pląsy harcerskie. Pani sołtys z grupą mieszkańców przygotowała dla nas wspaniałe gry i zabawy ( skakanie w workach, skoki przez skakankę, przeciąganie liny, wyścigi ...). Każdy uczestnik otrzymał nagrody.

Po takim wysiłku znakomicie smakowała kiełbasa i ziemniaki upieczone w ognisku oraz słodycze od gospodarzy. Razem z nami bawiły się miejscowe dzieci.

Czas szybko minął. Impreza zakończyła się wspólną ,,Iskierką".

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA TRANSPORT DZIECI ORAZ PANI SOŁTYS ANNIE KORŻEL I MIESZKAŃCOM CHOCICZA ZA POMOC W ZORGANIZOWANIU ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA! [zobacz fotki]

 

                                                                     dh D. Modrzejewska

PRZYRZECZENIE HARCERSKIE I OBIETNICA ZUCHOWA

16 czerwca 2007 roku w Chocimku odbyło się przyrzeczenie harcerskie i obietnica zuchowa. W uroczystości wzięły udział: gromada zuchowa ,,Gumisie", dh ,,Dragoni",  zaprzyjaźniona z nami dh ,,Dreptaki" z LO w Lubsku oraz mieszkańcy wsi i rodzice.

Uczestnicy uroczystości zostali podzieleni na zastępy, które wykonywały zadania podczas biegu patrolowego po lesie. Zuchy i harcerze musieli się wykazać znajomością symboliki harcerskiej, prawa harcerskiego i zuchowego, sprawnością fizyczną. Jedno z zadań dotyczyło piosenek i pląsów harcerskich. Należało również odczytać zaszyfrowane hasło.
Wszyscy z wielkim poświęceniem wykonywali zadania, po wykonaniu których przystąpiono do złożenia obietnicy i przyrzeczenia. Oczywiście nie zabrakło ogniska, piosenek i pląsów.
W Chocimku mogliśmy gościć dzięki życzliwości pani Donaty Adolf- sołtys wsi. Nasz gospodarz przygotował słodką ucztę.  Jak zwykle mogliśmy liczyć na pomoc w transporcie dzieci przez rodziców. [zobacz fotki]

dh Modrzejewska

SPOTKANIE Z ALPINISTĄ

27 lutego 2007r. zuchy i harcerze z naszej szkoły oraz harcerze z drużyny ,,Dreptaki" z LO uczestniczyły w spotkaniu z alpinistą Romanenm Przybylsikm. Jest on nauczycielem w LO. Wspaniale opowiadał o wyprawie na Pik Lenina, w której uczestniczył. Zaprezentował również zdjęcia z wyprawy i sprzęt do wspinania. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem niezwykłych widoków i informacji. Spotkanie przygotowała druhna Ewa Koszalik.

WIGILIA HARCERSKA

19 grudnia 2006 r. w Harcówce w Lubsku odbyła się wigilia harcerska. Była to uroczystość integracyjna. Brali w niej udział harcerze z LO, harcerze młodsi i zuchy z naszej szkoły. Gościem honorowym był proboszcz naszej parafii- M. Bumbul. Uroczystość rozpoczęła się czytaniem Pisma Świętego, dzieleniem się opłatkiem i składaniem życzeń. Dobre słowo skierował do nas ksiądz. Czas szybko minął przy śpiewaniu i poczęstunku. Wielką radość miały dzieci z odwiedzin Mikołaja.
Wszyscy w doskonałych humorach rozeszli się do domów. [zobacz fotki]

OGNISKO W OSIEKU

   Dnia 13 października 2006 r. zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubsku oraz harcerze z Liceum Ogólnokształcącego w Lubsku brali udział w ognisku w Osieku. Zostało ono zorganizowane dzięki uprzejmości pani E. Zajączkowskiej – sołtys wsi. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy miejscowe dzieci. Na początku odbył się bieg patrolowy. Każdy z siedmiu zastępów miał do wykonania kilka zadań. Liczyła się łączna liczba zdobytych punktów. Zwyciężył zastęp gospodarzy.Następnie zasiedliśmy do ogniska. Jak zwykle do śpiewu przygrywał druh Arek. Pani sołtys przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek. Czas szybko upłynął wśród pląsów i zabaw. Zapadł już zmierzch, kiedy opuściliśmy gościnne progi.

   Serdecznie dziękujemy p. sołtys Osieka – E. Zajączkowskiej za gościnę oraz rodzicom zuchów i harcerzy za pomoc w transporcie dzieci.

 

BIWAK W ŚWIBNEJ

W dniach 22- 24 września 2006 drużyna młodszoharcerska z naszej szkoły uczestniczyła w biwaku integracyjnym drużyn harcerskich w Świbnej. Podczas biwaku harcerze poznali symbolikę harcerską oraz prawo harcerskie. Zajęcia były organizowane przez harcerzy z drużyny wędrowniczej z Żar. W biwaku uczestniczyli harcerze z Hufca Żarskiego oraz młodzież niezrzeszona z Kunic. Metodyka harcerska była przeplatana wspólnymi zabawami i grami terenowymi. Podczas tego biwaku harcerze odwiedzili budowę tamy na Lubicy w rejonach Świbnej i pogłębili wiedzę o ochronie środowiska. Biwak minął szybko wśród przyjemnego gwaru wielu osób.

 

BIWAK W ŚWIBNEJ

Z okazji 60 lecia Hufca Żary zuchy uczestniczyły w dniach 19-20 maja 2006 roku w biwaku w Świbnej. Na uroczystość zostali zaproszeni dawni działacze ZHP związani z Hufcem Żary. Zuchy miały więc możliwość spotkać się z historią i teraźniejszością harcerstwa. Szczególnie uroczystą chwilą był apel inauguracyjny zlot. Obecne były poczty sztandarowe oraz wciągnięto flagę państwową na maszt. Była to również okazja do wręczenia odznaczeń i dyplomów dla czołowych działaczy. Po części oficjalnej można było zwiedzić izbę pamięci oraz pogawędzić z instruktorami i harcerzami. Po kolacji, która wyjątkowo smakowała wszyscy zgromadzili się przy ognisku. Były wspomnienia, wspólne śpiewanie piosenek oraz oglądanie występów zespołu harcerskiego. Braliśmy udział w biegu patrolowym. Po raz pierwszy zuchy uczestniczyły w spotkaniu w nowych mundurach. Na zakończenie otrzymaliśmy plakietki. [zobacz fotki]

 

DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA POMOC W ORGANIZACJI BIWAKU!  

dh. D. Modrzejewska 

 

MINI – ZLOT HARCERSKI W GÓRZYNIE

 

            W dniu 13 maja 2006 roku 5 Gromada Zuchowa ,,Gumisie", działająca przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lubsku, wzięła udział w mini– zlocie integracyjnym zorganizowanym przez 9 Drużynę Harcerską ,,Buki", działającą przy Szkole Podstawowej w Górzynie.

W zlocie tym uczestniczyła również próbna Drużyna Harcerska powstała w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubsku. Program przygotowany przez harcerzy z Górzyna był bardzo urozmaicony i ciekawy. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym apelem, podczas którego dyrektor SP w Górzynie przywitał wszystkie dzieci i ich opiekunów. Po apelu wszystka brać zuchowo– harcerska udała się do lasu na przygotowaną wcześniej grę terenową. Zajęcia w terenie wzbudziły emocje uczestników, ponieważ mogli postrzelać z wiatrówki (punktu tego pilnował sam pan dyrektor- Józef Radzion), czołgać się pod linami, pokonać wyznaczony odcinek drogi na linie oraz udzielić pierwszej pomocy ,,poszkodowanemu". Po zajęciach w terenie wszyscy zmęczeni i zadowoleni udali się do szkoły, w której panie kucharki przygotowały smaczny obiad. Po posiłku odbył się turniej sprawności wszelakich. I tu emocji dostarczyły przygotowane konkurencje: jedzenie jabłka na czas, przeciąganie liny, przenoszenie wody z miski do kubka itd. Po skończonych konkurencjach nastąpił moment podsumowania turnieju i gry terenowej. Końcowym punktem programu było wspólne ognisko, podczas którego dzieci piekły kiełbaski śpiewały harcerskie piosenki.

Wieczorem po rytualnym harcerskim pożegnaniu wszyscy rozstali się, w miłej i przyjaznej atmosferze. Zostały zawarte nowe przyjaźnie i znajomości. [zobacz fotki]

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj!

dh Lidia Kowalska

 

WIELKANOC

                Na zbiórce 12 IV 2006 roku zuchy przygotowywały się do Wielkanocy. Wykonały świąteczne kurczaczki i inne ozdoby. Druhny Lidia i Danuta mówiły gawędę nt. Prawa Zucha. Szczególnie zwróciły uwagę na dwa punkty: zuch pamięta o swoich obowiązkach i wszystkim z zuchem jest dobrze. Podczas spotkania nie brakło czasu na piosenki i pląsy. Na koniec wszyscy złożyli sobie życzenia, po czym nastąpiło obrzędowe zakończenie.

 

ZIMOWY BIWAK W ŚWIBNEJ

                W dniach 03- 05 luty 2006 r. odbył się biwak harcerski w Świbnej. W biwaku tym brali udział harcerze z Olszyńca, Grabika, Żar oraz zuchy z klas trzecich z Lubska. Wiek uczestników był bardzo zróżnicowany. Były tam dzieci od 9 lat i młodzież siedemnastoletnia. Oczywiście najmłodszymi uczestnikami były zuchy z Gromady Zuchowej ,,Gumisie”. Różnica wieku nie przeszkodziła we wspólnym realizowaniu założeń programowych i w wesołych, harcerskich zabawach. A cele były bardzo doniosłe. Podstawowym celem była integracja Gromady Zuchowej ,,Gumisie” z drużynami harcerskimi, zapoznanie z działalnością harcerzy i realizowanie zadań w ramach wybranego prawa harcerskiego. Oczywiście ważnym celem było rozbudzenie więzi emocjonalnej między harcerzami z różnych środowisk, bo tylko wtedy harcerstwo będzie realizowało jednolite założenia i stanie się ciekawsze. Biwak ten zachęcił zuchów z klas trzecich do harcerstwa. Drużyna ta powstanie w przyszłym roku szkolnym. [zobacz fotki]

Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!
Dh Lidia Kowalska

 

WIGILIA ZUCHÓW

          21 grudnia 2005 roku grupa zuchów wraz z opiekunami: dh Kowalską, dh Modrzejewską, dh Drągiem, rodzicami E. Adamkiewicz, W. Bieleckim, brała udział w harcerskiej wigilii. Uroczystość była zorganizowana przez Komendę Hufca w Żarach.

Zaproszono na nią przedstawicieli władz lokalnych, kapelana harcerskiego, instruktorów, druhny i druhów.

Zaprezentowano jasełka, podczas których wspólnie kolędowaliśmy.

Głos zabrał przedstawiciel władz lokalnycyh, kapelan i komendant hufca.

Następnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Wspaniale smakowały wigilijne potrawy. Był czas na wspólne rozmowy i serdeczności. W miłym nastroju wróciliśmy do domów. W przyszłym roku napewno też pojedziemy!

Druhna Danuta Modrzejewska

OGNISKO W MIERKOWIE

23 września 2005 roku pojechaliśmy do Mierkowa na wspólne ognisko z dziećmi z miejscowej szkoły. Byli z nami nasi rodzice i harcerze z L.O. Serdeczne przyjęcie przygotowały panie: Lewicka, Hoc i Gałązka. W pięknej scenerii szkolnej altany zaprezentowaliśmy nasz proporczyk, pląsy i piosenki. Nawiązały się nowe znajomości. Gospodarze pokazali nam otoczenie szkoły. Była również wymiana doświadczeń. Wszyscy się świetnie bawili. Nie mogło zabraknąć druha Arka z gitarą. Spotkanie zakończyło się wspólnym kręgiem i obietnicą, że spotkamy się na wiosnę.

 [zobacz fotki]

Druhna Danuta Modrzejewska

 

HAL - BIWAK W ŚWIBNEJ

W dniach 1-3 lipca 2005 r. zuchy przebywały na biwaku w Świbnej. Wraz z nimi byli harcerze z gimnazjum i liceum z Lubska.

Zuchy zdobywały sprawność ,,Robinsona". Doskonale poradziły sobie z budową szałasu, wykonaniem totemu, tańcem i pokonywaniem przeszkód.

Nauczyły się również nowej piosenki i wielu pląsów. Wspólnie z harcerzami uczestniczyły w nocnym marszu i ognisku. Szybko minął czas i trzeba było wracać do domu, ale wspomnienia zostaną. [zobacz fotki]

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY RODZICĄ ZA POMOC, A SZCZEGÓLNIE PAŃSTWU BIELECKIM ZA TRANSPORT DZIECI I PAŃSTWU GAWRYCH ZA SŁODYCZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

               23 września 2005r. chcemy zorganizować spotkanie z dziećmi z Mierkowa.

 

21.05.2005 OBIETNICA ZUCHOWA

,,OBIECUJĘ BYĆ DOBRYM ZUCHEM ,
ZAWSZE PRZESTRZEGAĆ PRAWO ZUCHA !”   

       Jest wiele ważnych dni w życiu każdego człowieka. Dla zuchów z naszej drużyny 21 maj 2005 roku był niewątpliwie ważnym i niezapomnianym dniem.

        Po kilku miesiącach przygotowań zuchy złożyły obietnicę. Była to wspólna uroczystość dla całej braci harcerskiej z naszego miasta. Swoje przyrzeczenie złożyli również harcerze z gimnazjum i z liceum. Rano o godz.9 zebraliśmy się wszyscy przy L.O. i wyruszyliśmy na Budych , gdzie było przygotowane miejsce tej szczególnej zbiórki. Tu nastąpił podział na zastępy 5-6 osobowe ( 2-zuchów i harcerze ). Każdy z nich miał odszukać i wykonać 10 zadań. Członkowie zastępów współpracowali ze sobą. Widać było wielkie zaangażowanie. Każdy zastęp chciał jak najlepiej wywjązać się z zadań. W tym czasie druhowie przygotowali wspólne ognisko. Przyszedł czas na zbiórkę, podsumowanie biegu i uroczystą chwilę. Najpierw swoją obietnicę złożyły zuchy, a potem harcerze przyrzeczenie. Był to poważny i podniosły moment. Następnie upiekliśmy kiełbaski oraz wspólnie się bawiliśmy i śpiewaliśmy. W tym tak ważnym dniu byli z nami: pan dyrektor naszej szkoły Dariusz Sidelnik, pani dyrektor Joanna Działa oraz rodzice naszych zuchów. [zobacz fotki]

BARDZO SERECZNIE DZIĘKUJEMY PAŃSTWU DECHNIKOM ZA POMOC W PRZYGOTOWANIU KSIĄŻECZEK DLA ZUCHÓW!!!!!!!!!!!

Druhna Danuta Modrzejewska

 

ŚWIBNA 18-20 marzec 2005 rok

       W dniach 18-20 marca 2005 roku drużyna zuchów była na biwaku w Ośrodku Harcerskim w Świbnej . Celem wyjazdu było zapoznanie się z musztrą harcerską , obrzędowością zuchową , udział w grach i zabawach. Zuchy uczestniczyły również w zajęciach przeprowadzonych przez hm.Helenę Mużyńską i Krystynę Zygiel. Powstały wspaniałe prace artystyczne związane ze Świętami Wielkanocnymi . Dzieci nauczyły się nowych piosenek i pląsów. Podczas biwaku zuchy zdobyły sprawność ,,Ptasi opiekun". Razem z nami była drużyna harcerska z Żar. Zorganizowano wspólnie ,,Świecowisko" oraz wieczorne podchody i inne zabawy. Jak zwykle był z nami druh Arek Drąg oraz mamy zuchów : Agnieszka Gembara i Elżbieta Adamkiewicz. Wiele ciepłych słów padło na pożegnalnym apelu. Zuchy chcą jeszcze wrócić do Świbnej.

          Trzy dni poza domem, w gronie kolegów i koleżanek, w innych warunkach niż w domu. Propozycja wielu gier i zabaw , nowe sytuacje to wszystko sprawiło , że przeżycia pozostaną w pamięci maluchów na długo. Pobyt na biwaku , z daleka od rodziny jest czymś ważnym dla ich rozwoju i krokiem w samodzielność . [zobacz fotki]

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM , KTÓRZY POMOGLI NAM W WYJEŻDZIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   LICZYMY NA DALSZĄ WSPÓŁPRACĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dzięki mamie Kerolinki Samonek nasza drużyna ma swój proporczyk. Od kwietnia mamy również chusty.

 

ZDOBYWAMY SPRAWNOŚĆ ,,CZŁOWIEK ZIMY"

Człowiek Zimy jest dzielny i wytrwały. Potrafi poradzić sobie w trudnych warunkach. Wie jak przetrwać wśród zamieci i śnieżycy. Nie straszny mu mróz i wicher. Aby zdobyć tą sprawność zuchy musiały wykazać się następującymi umiejętnościami:

1.Rzut śnieżką do celu.

2.Lepienie bałwana i innych śnieżnych postaci.

3.Toczenie w określonym czasie jak największej kuli.

4.Zjazd z górki .

5.Pokonanie toru przeszkód.

6.Wyścigi zaprzęgów.

7.Budowanie igloo.

8.Wykonanie pracy plastycznej nt. zimy.

9.Nauka piosenki ,,Biały walczyk" i ,,My się zimy nie boimy". [zobacz fotki]

 

OGNISKO

18 I 05 roku zuchy zorganizowały swoje pierwsze , ale nie ostatnie ognisko . Aura nam nie dopisała , za to humory były wspaniałe . W zbiórce pomogli nam rodzice i druh Arek Drąg. Wszystkim bardzo smakowały upieczone kiełbaski , a nowy pląs ,,Miś " stał się wielkim przebojem . [zobacz fotki]

Już w marcu planujemy wyjazd do Świbnej na spotkanie z innymi gromadami zuchów . Będzie to nowe i bardzo ciekawe doświadczenie .

 

  

Autor: Danuta Modrzejewska
kontynuacja: Izabela Niedźwiedzka