Strona główna  Dokumenty  Nauczyciele   Uczniowie   Osiągnięcia uczniów

ERASMUS+ 2015-2017

Międzynarodowy projekt programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 3
z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku

Trzecie międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus+ odbyło się od 23 do 27.05.2016. w Uuemõisa Lasteaed-Algkooli, ok. 100 km. od Tallina. W szkole uczy się 116 uczniów (7-13 lat), a w przedszkolu 40 dzieci (3-7 lat). Większość to Estończycy, ale są też Rosjanie, którzy w Estonii stanowią 25% populacji. Wokół jest dużo zieleni, boisko, park, plac zabaw. Uczniowie dużo czasu poświęcają na kultywowanie tradycji narodowych: tańczą, śpiewają, grają na tradycyjnych instrumentach. Uczestniczą w lokalnych i krajowych festiwalach. Dużą uwagę przywiązuje się do stosowania TIK na lekcjach. Co roku odbywa się „Playback”. Zaprasza się rodziców, lokalne władze oraz przedsiębiorców, którzy kupują bilety na występ dzieci. W ten sposób uczniowie zbierają pieniądze na zakup tabletów.

W spotkaniu uczestniczyło 15 nauczycieli, w tym 3 osoby z naszej szkoły: Maria Uryś, Iwona Wojcik i Renata Pisarska. Szkoła powitała nas występem nauczycieli i uczniów. Zaprezentowali swoje pieśni i tańce narodowe. W czasie spotkania obejrzeliśmy filmy prezentujące szkoły partnerskie i wymieniliśmy się po raz trzeci lalkami. Do naszej szkoły tym razem trafiły lalki z Finlandii.

Rozmawialiśmy o zadaniu projektowym związanym z czytaniem. Zorganizujemy wakacyjny konkurs czytania. Dzieci będą zapisywać datę, liczbę minut, ciekawe zdanie lub myśl, a rodzice potwierdzą to podpisem.

W trakcie pobytu w Uuemõisa Lasteaed-Algkooli zwiedziliśmy bardzo dobrze wyposażone przedszkole, uczestniczyliśmy w ciekawie zorganizowanym konkursie, którego celem było poznanie szkoły poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej. Odwiedziliśmy bibliotekę, gdzie zapoznano nas z ciekawym pomysłem powiększania księgozbioru. Każda klasa zbiera pieniądze i decyduje, jaką książkę zakupić. Uczniowie informują, kto jest fundatorem książki poprzez złożenie podpisów. W bibliotece oglądaliśmy kącik Erasmus+.

W trakcie spotkania zaprezentowano nauczanie poza szkołą na przykładzie lekcji przyrody - w ośrodku przyrodniczym w Nõva. Szkoła realizowała projekt współpracy ze szkołą rosyjską i dzieci wspólnie udały się na wycieczkę. Najpierw odbyła się lekcja w ośrodku, potem podzielono uczniów na 3 grupy. Uczniowie otrzymali zadania i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

W czwartek spotkanie projektowe odbywało się w Kiideva w pobliskiej wsi, gdzie stworzono centrum turystyczne w dawnej wiosce rybackiej. Każda szkoła przedstawiła ewaluację metod nauczania matematyki oraz zaprezentowała metody nauczania czytania.

Opracowanie: M. Uryś

2016-06-17; I. N