SP nr 3 w Lubsku- kalendarium wydarzeń Aktualności

Strona główna     Nauczyciele    Uczniowie    Osiągnięcia uczniów   Fotki

SP-3 z wizytą we Włoszech

Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu Erasmus +. Spotkanie to tym razem odbyło się w Pescopagano we Włoszech w dniach od 4 do 10 marca 2018. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy szóstej: Nikola Choińska i Wiktoria Łobodziec, wraz z opiekunami: Renatą Pisarską, nauczycielką przyrody i biologii oraz Marią Uryś, nauczycielką języka angielskiego.

Nasz pobyt rozpoczął się wspaniałym powitaniem, najpierw w szkole,
a następnie przez lokalne władze w Urzędzie Gminy. Oglądaliśmy prezentacje przygotowane przez szkoły partnerskie oraz mieliśmy okazję zwiedzić budynek szkolny, obserwować lekcje i rozmawiać
z uczniami oraz nauczycielami.

6 marca 2018 uczestniczyliśmy w wycieczce do Matery. Jest to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w 2019 roku będzie ono Europejską Stolicą Kultury. Jego historyczna część - Sassi obejmuje unikatowe domy drążone w skale.

W środę braliśmy udział w zajęciach w szkole, obejmujących warsztaty przyrodnicze, artystyczne i sportowe. Odbywały się one w grupach międzynarodowych. Były ciekawym doświadczeniem, pozwalającym nie tylko na nabycie nowej wiedzy i umiejętności, lecz także integrację uczestników spotkania.

W czwartek odwiedziliśmy szkoły w Castelgrande i Muro Lucano, które razem ze szkołą
w Pescopagano tworzą IC "J. Stella" Muro Lucano. Mieliśmy tam szansę zaobserwować wielkie zaangażowanie w pracę nad naszym projektem ’Give 5 – A Healthy Living Toolbox’. Po naszym pobycie w  zkołach zwiedziliśmy lokalne muzeum prezentujące artefakty z czasów rzymskich.

W piątek odwiedziliśmy szkołę zawodową w Muro Lucano, gdzie uczniowie poznali m.in. tajniki tworzenia protez zębowych i okularów. W związku z realizacją drugiej części projektu – Be eco odwiedziliśmy także lokalny zakład gospodarowania odpadami.

Ostatniego dnia pobytu – 09.03.2018- każda grupa z krajów partnerskich przygotowała
i przedstawiła prezentację podsumowującą doświadczenia i wiedzę wyniesioną z odbytych warsztatów i spotkań. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów, która zakończyła się degustacją produktów z krajów partnerskich. Byliśmy pod wrażeniem ogromnego zaangażowania uczniów, nauczycieli, rodziców oraz lokalnych władz w przygotowanie i realizację tego spotkania.

W trakcie tygodniowego pobytu uczennice brały udział wspólnie z rówieśnikami z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Macedonii, Portugalii, Turcji i Rumunii w warsztatach związanych z drugą częścią projektu: Be eco. Warsztaty były dla nich okazją, by aktywnie spędzić czas, poznając w tym czasie kulturę, zwyczaje i kuchnię włoską. Wizyta we Włoszech była także wspaniałą okazją do ćwiczenia języka angielskiego. Uczniowie mieli także wyjątkową okazję, by zacieśnić kontakty i poznać codzienne życie we Włoszech mieszkając w domach uczniów z Pescopagno.

Po owocnym i fascynującym spotkaniu we Włoszech nie możemy się już doczekać następnego roku szkolnego, kiedy to wyruszymy do Macedonii i Hiszpanii.

OpracowanieM. Uryś

I. N