Wydawnictwo Helion - literatura informatyczna

Strona główna    Kółka   Uczniowie  Nasze sukcesy    Nauczyciele  Regulamin

prac

P R A C O W N I A INFORMATYKI

To już spory kawałek historii: zarówno pracownia, jak i ta strona.

Pamiętam dobrze pierwsze lekcje informatyki prowadzone na dwóch komputerach, które otrzymaliśmy z tzw. "odzysku". Uczeń zasiadał podczas lekcji na dwie, trzy minuty przy komputerze i wykonywał ćwiczenia elementarne.

Ale co tu będę się rozpisywać. O tym, jak było, najlepiej wie pierwszy opiekun pracowni, jej współtwórca, człowiek zaangażowany w powstanie i rozwój pracowni- nasz-  już były od tego roku szkolnego 2012/ 2013- nauczyciel pan Mariusz Rytwiński. Pamiętam bardzo dobrze, jak siedział w szkole podczas wakacji, dniami i nocami, jak z komputerów, z których teoretycznie nie powinno się już nic zrobić, coś jeszcze wykrzesał, jak angażował się przy instalacji pracowni, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Oświaty, a potem z programu pod patronatem EFS.

Oddaję głos mojemu koledze, który spisał te dzieje i który założył także naszą szkolną witrynę, w której są one przedstawione:

Pracownia komputerowa Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubsku powstała w roku 2002. Jej początki były bardzo trudne. Jeszcze w dniu zakończenia roku szkolnego 2001/ 2002 nie posiadaliśmy ani jednego komputera oraz odpowiedniego gabinetu. Dzięki zaangażowaniu opiekuna pracowni, dyrektora szkoły i innych pracowników szkoły oraz pomocy firmy NETALARM jeszcze podczas wakacji tanim kosztem przygotowano stanowiska komputerowe, położono instalację elektryczną, przygotowano sieć oraz uruchomiono instalację alarmową.  Opiekun pracowni (Mariusz Rytwiński), który jest jednocześnie opiekunem sklepiku szkolnego z funduszy sklepiku zakupił dwa używane komputery, wycofane z banku. Tak więc rok szkolny  2002/ 2003 rozpoczęliśmy w pracowni wyposażonej w dwa komputery połączone w sieć. Dzięki pomocy niektórych nauczycieli (przede wszystkim pani G. Prodeus i pani D. Łyczko) oraz determinacji dyrektora szkoły w chwili obecnej (początek roku szkolnego 2003/ 2004) pracownia dysponuje 13 stanowiskami uczniowskimi, jednym nauczycielskim,  serwerem, 5 drukarkami i 2 skanerami, połączonymi w profesjonalną sieć, z całodobowym dostępem do Internetu z każdego stanowiska. W czerwcu 2004 r. z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec uzyskaliśmy 2 zestawy komputerowe i  2 drukarki. Jest to sprzęt mocno przestarzały, ale w pełni wystarczający do zajęć w klasach 1- 3. W grudniu 2004 r. pracownia wzbogaciła się o profesjonalny router  oraz pamięć PenDrive. Jeden z rodziców przekazał dla potrzeb pracowni jednostkę centralną, drukarkę i skaner. Docelowo chcielibyśmy stworzyć 16 stanowisk oraz zakupić kamerę internetową i nagrywarkę dvd. Brak jednak na to dostatecznych funduszy. W lutym 2005 dokonaliśmy wymiany taboretów na obrotowe krzesła o regulowanej wysokości oraz części stolików na bardziej funkcjonalne biurka. W takie same nowe krzesła i dwojakiego rodzaju stoliki pod komputer wyposażono nową pracownię, która od września 2004 r. czekała na sprzęt obiecany przez Ministerstwo Oświaty. W listopadzie 2005 r. dokonaliśmy wymiany serwera. Ostatecznie też 7 listopada druga pracownia została oddana do użytku. Pracownia została przekazana Szkole w ramach programu „Pracownie internetowe dla szkół” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W roku szkolnym 2006/ 2007 lekcje informatyki odbywają się już w pełnym wymiarze w nowej pracowni informatycznej. Zadowoleni z tego są tak samo uczniowie, jak i nauczyciele.

Oto kilka zdjęć z tych zajęć.

W sierpniu 2007 r. w ramach programu „Pracownie internetowe dla szkół” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymaliśmy drugą pracownię internetową. Pracownia została wyposażona w 20 komputerów Macintosh firmy Apple. (zobacz zdjęcia)

Jednocześnie została zlikwidowana stara pracownia, a komputery  z niej przekazano do Filii w Mierkowie oraz niektórych gabinetów.

Od września 2011 r. zajęcia z informatyki odbywają się wyłącznie  na komputerach Macintosh.

W roku szkolnym 2003/ 2004 rozpoczęto trzyletni cykl nauczania informatyki w klasach 1-3 (w tym czasie w klasach 1-3 w ramowym programie nauczania nie było jeszcze informatyki). Autorem tej innowacji (zobacz tekst)  i programu nauczania był mgr Mariusz Rytwiński. Niestety ze względu na brak funduszy program realizowany był w wymiarze 0,5 godziny tygodniowo.

W naszej pracowni odbywają się nie tylko lekcje i kółka zainteresowań.

Zajęcia popularyzujące wiedzę informatyczną wśród uczniów klas młodszych, którzy nie uczą się informatyki

( na zdjęciu uczniowie klasy 0)

Warsztaty komputerowe dla nauczycieli

Warsztaty komputerowe dla nauczycieli organizowane były w naszej szkole dwukrotnie: pierwszy cykl zajęć prowadzili mgr Mariusz Rytwiński i mgr Alicja Rytwińska (zobacz program), natomiast drugi cykl zajęć prowadziła mgr Izabela Niedźwiedzka

Tu nie klikaj

mgr Mariusz Rytwiński

wieloletni pracownik naszej szkoły

I tak to było...

W tym miejscu dziękuję wieloletniemu koledze z pracy, który wiele mnie nauczył, pokazał, tłumaczył, a i dziś służy swoją pomocą, i po którym przyszło mi przejąć pałeczkę. I mam nadzieję, że przeróbki, jakich tu dokonałam przyjmie życzliwie.

Dziękuję :)

Nauczyciel informatyki