Strona główna     Nauczyciele    Uczniowie    Aktualności   Fotki

Trójkowe wiadomości

Wielkanoc

Święta Wielkanocne, mimo iż nie tak hucznie obchodzone jak Święta Bożego Narodzenia, są najradośniejszym i najważniejszym świętem w katolickim roku liturgicznym. Upamiętniają one śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, które dały odkupienie całej ludzkości.

Życzenia:

Niech Ci jajeczko dobrze smakuje,
bogaty zajączek uśmiechem czaruje.
Mały kurczaczek spełni marzenia -
wiary, radości, miłości, spełnienia.

Humor:

Zajączek wchodzi do baru i mówi:
- Kto mi pomalował rower na zielono?!
Cisza. Wstaje niedźwiedź i mówi:
- Ja, bo co?!
A zajączek mówi:
- Chciałem się zapytać jak długo schnie farba?

Zając przychodzi do cukierni. Widzi marchewkowe ciasto.
- Ile kosztuje 1 kg ciasta?
- 50 zł.
- A ile okruszki?
- okruszki są za darmo.
- Acha, to poproszę 2 kilogramy okruszków.

Idzie zajączek lasem, nagle spotyka go drugi zajączek i mówi:
- Co ci się stało, zajączku?
- Myśliwy.
- Postrzelił?
- Nie, nadepnął!

Przysłowia:

Nie każdej niedzieli Wielkanoc.

W dnie krzyżowe męka Boża, wstrzymaj się od siewu zboża.

Gdy mokro w Wielką Niedzielę, rok się sucho ściele.

Tradycje:

Palemki na szczęście

Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Święconka
Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Lany poniedziałek
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście.

Szukanie zajączka
Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Pisanki to barwna tradycja, która trochę wymyka się Wielkanocy i staje się popularnym hobby. Bawiąc się w zdobienie pisanek podtrzymujemy stare zwyczaje i na nowo je interpretujemy.

Dagmara Antczak