Strona główna  Dokumenty  Nauczyciele   Uczniowie   Osiągnięcia uczniów

Erasmus+ w SP 3 – z wizytą w Portugalii

Od 14 do 20 stycznia 2018 r. w ramach mobilności zagranicznej w portugalskich szkołach w  Moure  oraz w Ribeira Neiva spotkało się 34 uczniów z  Polski, Portugalii, Hiszpanii, Litwy, Włoch, Macedonii, Turcji i Rumunii. Przedstawicielstwo Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku składało się z dwóch uczennic klasy VI a: Klaudii Szczerbatej i Julii Jaros oraz dyrektor Anny Dzienisz i nauczycielki języka angielskiego Marii Uryś.

Pobyt w Portugalii był pełen wrażeń i ciekawych aktywności. Nasza wizyta rozpoczęła się w poniedziałek, kiedy to, po oficjalnym powitaniu i zwiedzeniu szkoły, przyszła pora na prezentację przez każdą ze szkół swojej dotychczasowej pracy w ramach projektu. Po południu odwiedziliśmy urząd miasta w Villa Verde, a także House of Knowledge, gdzie widzieliśmy wiele fascynujących eksponatów, takich jak roboty wykonane z materiałów recyclingowych.

We wtorek braliśmy udział w warsztatach dotyczących umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Po południu odwiedziliśmy ośrodek, w którym trenowane jest kajakarstwo - Clube Nautico de Prado, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w treningu.

W środę braliśmy udział w zajęciach dotyczących języka ciała. Odbywały się one w grupach językowych, dzięki czemu mogliśmy lepiej poznać resztę uczestników zajęć i przy okazji poćwiczyć konwersacje w języku angielskim. Ponadto uczniowie mogli również udać się do biblioteki szkolnej i wykonać plakaty związane z Dniem Tolerancji. Wyjątkowo sprzyjająca pogoda zachęciła nas również do ćwiczeń integracyjnych na boisku szkolnym. Najciekawsze były zadania, których celem było pokazanie nam, jak możemy radzić sobie ze stresem i przyjemnie spędzać czas. Braliśmy udział w warsztatach ogrodniczych, podczas których sadziliśmy kolendrę i kapustę galicyjską. Dostaliśmy nawet nasiona, które z pewnością zasadzimy. Tego dnia mieliśmy również zajęcia plastyczne, podczas których składaliśmy origami, czy uczyliśmy się wykonywać obrazki.

W czwartek odwiedziliśmy Casa do Povo de Ribeira do Neiva – centrum opiekujące się zarówno starszymi ludźmi jak i dziećmi. Tego dnia byliśmy również w szkole Ribeira Neiva, gdzie graliśmy w grę sprawdzającą wiedzę o Europie oraz przygotowywaliśmy prezentację dotyczącą naszego spotkania. Po południu udaliśmy się do Porto, gdzie pływaliśmy łodzią po rzece Duero i podziwialiśmy piękno tego miasta.

W piątek każda grupa przedstawiała swoją prezentację podsumowując swoje doświadczenia w Portugalii, a po południu zwiedzaliśmy Bragę.

Czas spędzony w Portugalii był z pewnością ciekawym i pełnym wrażeń doświadczeniem, jednak najcenniejsze dla nas są zawiązane znajomości, szczególnie z Portugalczykami, którzy gościli nas w swoich domach. Mamy nadzieje, że przerodzą się one w długie i wspaniałe przyjaźnie.

Sprawozdanie z wizyty

Opracowanie: M. Uryś

Relacje fotograficzne były zamieszczane na bieżąco na profilu szkoły na FB.

2018-02-26; I. N

.