Strona główna  Dokumenty  Nauczyciele   Uczniowie   Osiągnięcia uczniów

ERASMUS+ 2015-2017

Międzynarodowy projekt programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 3
z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku

Drugie spotkanie projektu Erasmus+ "ICU a Toolbox for Optimal Teaching" odbywało się w dniach 07 do 11 marca 2016 r. w fińskim mieście – Vantaa. Miasto to, jest czwarte co do wielkości w Finlandii i wraz z EspooKauniainen oraz Helsinkami tworzy aglomerację helsińską. Nasza szkoła partnerska znajduje się poza centrum, na obszarze zwanym Itä-Hakkila. Jest do obszar wielokulturowy, dlatego do tej szkoły uczęszczają dzieci z kilkunastu narodowości.

Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami, prezentowaliśmy filmy DVD przedstawiające nasze szkoły oraz, po raz kolejny, wymieniliśmy się lalkami (poprzednio były u nas lalki z Hiszpanii, teraz z Norwegii). W trakcie lekcji z uczniami klasy trzeciej pokazywałyśmy zdjęcia z Polski i uczyłyśmy ich naszego ojczystego języka. Obserwowałyśmy też inne lekcje oraz relacje między uczniami. Na uwagę zasługuje niezwykły spokój i zdyscyplinowanie tamtejszych uczniów. W krajach skandynawskich dużą uwagę zwraca się na zdrowie psychiczne uczniów. W szkole realizowane są sprawdzone programy wychowawcze. Uczniowie ćwiczą sposoby zachowań w sytuacjach kryzysowych. Znają sposoby rozwiązywania konfliktów i postępują zgodnie z przyjętymi zasadami. Zdobywając wiedzę przyjemnie spędzają czas w szkole. Jest to szkoła wielokulturowa, w przyjaznej atmosferze następuje naturalna asymilacja uczniów różnych narodowości.

W trakcie spotkań z biorącymi udział w projekcie nauczycielami z Hiszpanii, Norwegii, Finlandii, Chorwacji i Estonii, dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami po zastosowaniu metod ćwiczenia mówienia wypracowanymi na poprzednim spotkaniu w Norwegii. Brałyśmy udział wraz z uczniami w wycieczkach do twierdzy Soumellina i do lasu, gdzie brali oni udział w zabawach integracyjnych. W trakcie spotkania każda szkoła zaprezentowała swoje metody nauczania liczenia. Metody te zostaną wypróbowane w szkołach partnerskich i ocenione podczas następnego spotkania, które będzie mieć miejsce w Estonii w maju 2016 r. Ponadto, informowaliśmy o działaniach projektowych w naszych szkołach oraz zaplanowaliśmy kolejne działania, między innymi zdecydowaliśmy o wymianie listów między poszczególnymi krajami oraz rozmawialiśmy o European Market w kwietniu 2016 r. w poszczególnych szkołach

Zapraszamy na stronę internetową projektu https://www.facebook.com/icuerasmusplus oraz blog przedstawiający działania przeprowadzone w naszej szkole http://icusp3lubsko.blogspot.com/

Maria Uryś,
Agnieszka Cierebiej