Strona główna     Nauczyciele    Uczniowie    Aktualności   Fotki

- podsumowanie

w Lubskim Domu Kultury

-16 listopada

Realizacja kampanii: „Zachowaj trzeźwy umysł”

w Szkole Podstawowej nr 3 w Lubsku

Cele:

1.     Zapoznanie uczniów z tematyką kampanii.

2.     Zapobieganie patologiom wśród dzieci i młodzieży.

3.     Krzewienie kultury fizycznej.

4.     Zachęcania do rywalizacji i rozwijania zainteresowań.

5.     Propagowanie zdrowego stylu życia.

Kampania była realizowana przez nauczycieli i pedagoga na lekcjach wychowawczych, zajęć świetlicowych, oraz lekcjach wychowania fizycznego. Zostali nim objęci wszyscy uczniowie klas V i VI.

Podczas zajęć wychowawczych omawiano problematykę różnorodnych przejawów demoralizacji, niepokojące i zagrażające zdrowiu i życiu młodzieży.

Przedstawiono i promowano zdrowy styl życia poprzez uczestniczenie w imprezach sportowych, rajdach, zachęcano do uczestniczenia w zajęciach SKS oraz do korzystania z szerokiej oferty kół zainteresowań proponowanych w naszej szkole. Przekazywano rzetelną wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu, picia alkoholu, zażywania narkotyków.

Każdy z uczestników otrzymał ulotki, które znajdowały się w zestawie materiałów dla szkół, a które  przedstawiały  ludzi w rozmaitych sytuacjach sportowych. Rysunkowi bohaterowie zachęcali do spędzania aktywnie czasu wolnego, jeżdżąc na rowerze, pływając, grając w tenisa, dyskutując o wybraniu dyscypliny sportu, pojawiając się także jako partnerzy w sportowej rywalizacji.

W proponowanych zajęciach dzieci chętnie brały udział, w scenkach rodzajowych, oraz dyskusjach problemowych. Podczas zajęć świetlicowych i lekcjach plastyki wykonywały prace plastyczne, oraz odpowiadały na quizowe pytania dotyczące dziedziny sportu.

Rokrocznie uczniowie naszej szkoły są wyróżniani w tejże kampanii.

W tym roku szkolnym wyróżniono dwie uczennice, są to:

- Nikoletta Gawrych - kl. V a -  wych. I. Niedźwiedzka,

- Justyna Kołaszewska - kl. VI b - wych. M. Cichocka.

Podczas lekcji wychowania fizycznego nauczyciele również zachęcali dzieci do udziału w kampanii, podkreślając, że sport to jeden z najlepszych i najbardziej wychowawczy sposób spędzania czasu wolnego.

Kampania miała na celu promowanie zdrowego stylu życia również wśród dorosłej społeczności.

Podczas spotkań uświadamiano rodziców, żeby nie pozostawali obojętni wobec zjawisk demoralizujących, takich jakich jak alkohol, nikotynizm, czy narkomania, oraz nie lekceważyli niepokojących sygnałów. Propagowano zainteresowanie się sprawami dzieci i ich problemami. Zwracano uwagę na: budowanie silnej więzi emocjonalnej, promowanie pozytywnych wzorców zachowań, wspólne spędzanie czasu wolnego oraz rozwijanie zainteresowań dziecka.

Na spotkania z rodzicami zaproszono również kuratora sądowego p. Cz. Kojtych, oraz specjalistę ds. narkotykowych z Urzędu Celnego p. P. Skindziera. Tematyka rozmów ukierunkowana była również na problemy alkoholowe, narkomanii, demoralizacji dzieci i młodzieży. Zachęcano rodziców do promowania zdrowego stylu życia, samym będąc tego przykładem.

Każdy chętny rodzic otrzymał deklarację „Rodzice przeciwko sprzedaży alkoholu nieletnim”, którą podpisał oraz zgodził się podejmować działania na rzecz realizacji głównych celów kampanii.

Dzieci brały udział w następujących konkursach:

1.       Wiem i umiem, Dobrze się bawię.

2.       Konkurs plastyczny „Mierz wysoko”.

3.       Prezentacja własnych pomysłów na zasadę fair play, za pomocą własnych projektów w postaci komiksu „Co zrobisz gdy wygrasz?”, „Co zrobisz , gdy przegrasz?”.

4.       Zajęcia sportowe „Ćwiczenie czyni mistrza”.

Kampania miała na celu uświadomienie uczniom i rodzicom, że sport to świetna zabawa i najprostsza forma terapii. Miała odpowiedzieć na coraz liczniejsze sygnały , że agresja i używki często są zauważalne nie tylko na terenie szkoły, ale i poza nią.

Dzięki tej kampanii, dzieci inaczej niż dotąd, spojrzały na problem uzależnień zrozumiały, że ciekawiej i zdrowiej uprawiać sport, bądź różne inne formy rekreacji. Dla wielu uczniów sport stał się sensem istnienia i może doprowadzić do wielkich sukcesów, ale przede wszystkim do pokonania własnych słabości. Może być też receptą na godne życie.

Realizatorzy kampanii:

Sylwia Pazur

Małgorzata Cichocka

Jerzy Niedźwiedzki

Danuta Gawron

Joanna Duszeńko

Dnia 16 listopada wyróżnione uczennice naszej szkoły wraz z dyrektorem, pedagogiem szkolnym i wychowawcami wzięły udział w podsumowaniu kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł", które odbyło się w  Lubskim Domu Kultury. Oto kilka zdjęć z wręczenia nagród i certyfikatów:

I. N.

2007-11-20